Diyanet iddiaları yalanladı

Diyanet İşleri Başkanlığı'na ilişkin çıkan iddialara yönelik olarak kurumdan bir açıklama geldi. İddialarda, yemekhane uygulamasının farklı olduğu ve ücretlerin personel ile üst düzey yöneticiler arasında değiştiği belirtilmişti. Ancak Diyanet, bu iddiaları yalanlayarak yemekhane uygulamasının tüm personel için aynı olduğunu vurguladı.

Diyanet iddiaları yalanladı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Diyanet yöneticilerine her gün etli yemek var” başlığıyla verilen bir gazete haberiyle ilgili açıklamada bulundu. Haberin gerçeği yansıtılmadığı belirtilen açıklamada personel ve üst düzey yöneticiler arasında da farklı bir yemek uygulamasının olmadığına yer verildi.

İDDİALAR GERÇEK DIŞI

Başkanlık açıklamasında başkanlık yemekhanesinde personele verilen öğle yemeği ücretlerinin Yemek Servisi Yönetim Kurulu tarafından belirlendiği belirtildi. Mevcut durumda öğle yemeği maliyetinin 100 lira civarında olduğu, bu rakamın piyasa koşullarına göre değişiklik gösterdiği bildirilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Başkanlığımız yemekhanesinde yemek yiyen memurlar için devlet katkısı + memur katkısı alınarak yemek hizmeti verilmektedir. 4/D kapsamında görev yapan daimi işçiler için ise yemek ücretleri günlük net 143,69 Türk lirası olarak işçi personele nakit olarak ödenmektedir. Bu itibarla daimi işçiler kendilerine günlük net olarak ödenen 143,69 Türk lirası yemek ücretinin 100 Türk lirasını yemek hizmeti aldıklarında ödemektedirler. Görüldüğü üzere, devletin yemek yardımı olarak vermiş olduğu ücretin altında bir rakam işçi personelden tahsil edilmektedir.

HERKESE TEK MENÜ

Bu itibarla işçilere, üst düzey yöneticilerden daha yüksek fiyata yemek verildiği iddiası, gerçek dışıdır. Nitekim diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki uygulamalarla ilgili mevzuat araştırıldığında haberin ne kadar yanlış ve gerçeklerden uzak olduğu açıkça görülmektedir. Ayrıca haberde iddia edildiği gibi üst düzey yöneticiler için farklı yemek menüsü hazırlanması da söz konusu olmayıp Başkanlık Merkez Teşkilatındaki tüm personel için tek menü verilmektedir.”

HABER MERKEZİ

Diyanet iddiaları yalanladı

Yorumlar kapalı.