Doçent Dr. Hakan Yetimalar: Erken teşhiş önemli

İzmir Özel Sağlık Hastanesi'nin düzenlediği seminerin konuklarından biri olan  Kadın Hastalıkları ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doçent Dr. Hakan Yetimalar, 'Sağlıklı Kadın Mutlu Kadın' başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Doçent Dr. Hakan Yetimalar: ''Erken teşhiş önemli''
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yürekten Dokunuşlar Derneği (YÜDOP) üyelerinin de yer aldığı seminer konuklarından, Doç. Dr. Hakan Yetimalar, kadın hastalıkları ve kanserlerinin tanı ve tedavi süreçleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Menopoz, miyom, adet düzensizlikleri, kemik erimesi, doğum kontrol yöntemleri gibi farklı başlıklarına değinen, Dr. Hakan Yetimalar, her kadının 7 yaşından yaşamının sonuna kadar jinekolojik açıdan takip edilmesi gerektiğinin önemli olduğunu anlattı.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Kadınların jinekolojik olarak en ufak bir sıkıntısında bile doktora görünmesini tavsiye eden Doç. Dr. Yetimalar, erken tedavinin birçok hastalıkta olduğu gibi kadın hastalıklarında da hayat kurtardığını söyledi ve şöyle devam etti: ”Eğer akıntı, siğil ve benzeri bir şikayetiniz oluştuysa vakit kaybetmeden uzman hekime görünün. Ne istediğinizi iyi bilin, ve doktorunuzdan genel durumunuz hakkında da bilgi vermesi için ısrarcı olun. Yılda bir jinekolojik muayene, hastalıkların oluşmadan tedavi edilebilmesi için çok önemlidir. 24 yaşından büyük her kadın, rahim ağzı kanserine karşı Smear testi yaptırmalıdır. Her 5 yılda bir ise HPV testi yapılması önem taşımaktadır.”

HPV VİRÜSÜ KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Doç. Dr. Hakan Yetimalar, özellikle kadınlarda sıkça görülen ve ölümlere sebebiyet verebilen rahim ağzı-serviks kanserinin tedavisinde erken teşhisin önemli olduğunun altını çizdi. Ayrıca hastalığa yakalanma oranının ülkemizde giderek arttığını da ekledi. Dr. Yetimalar: “HPV virüsü kadınlardan daha fazla, yüzde 90 oranında erkekler tarafından taşınmaktadır ve erkekler de risk grubunda bulunmaktadır. HPV virüsü serviks hariç diğer kanser türleriyle de ilişkilendirilir. Vücutta, gırtlaktan kolona kadar farklı bölgelerde kansere neden olabilir. HPV virüsü dünyada görülen kanser vakalarının yüzde 5’ine sebep olmaktadır. Virüs uzun süre hiçbir belirti vermeyebilir ancak vücut bağışıklığının düşmesi ile zamanla tahribata ve kansere yol açmaktadır” açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

Doçent Dr. Hakan Yetimalar: Erken teşhiş önemli

Yorumlar kapalı.