Ege Üniversitesi’nde şehitlik üzerine konferans verildi

Ege Üniversitesi' de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında konferans düzenlendi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EÜ Birgivi İslami İlimler Fakültesi Konferans Salonunda yapılan etkinliğe Dr. Öğr. Üyesi Süheyl Ünal, Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan Şemseddin Yağmur, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  Programın sonunda Birgivi İslami İlimler Fakültesi Öğr. Gör. Osman Bostancı, Kur’an-ı Kerim tilaveti yaptı.

“Ege Üniversitesi şehitlerini anıyor”

İlahiyat ve İslam Tarihi alanında bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yürüten Prof. Dr. Palabıyık, “Ege Üniversitesi şehitlerini anıyor. Ulvi bir mertebe olan şehitlik, ‘Allah yolunda ölme’nin özel anlamı olarak tanımlanır. Şehitler, canlarını Allah yolunda feda etmek suretiyle Allah’ın bahşetmiş olduğu en büyük kıymetten vazgeçerler. Uğruna şehit verilen bir dava, yeryüzünde kökleşmeye başlar. Bir ülkenin şehitleri yoksa geleceklerini koruyacak hazineleri olmaz. Vatanın ve şehitliğin küçümsenmesi, bir ülkenin hürriyetine sahip olamayacağını gösterir” diye konuştu.

ege universitesinde sehitlik uzerine konferans verildi islamiyette sehitlik konferansi prof. dr. muhammet hanefi palabiyik ogr. gor. osman bostanci 4

“Şehitliğe ayrı bir vurgu yapılmalıdır”

Palabıyık, “Şehit olarak ölen kimse ile herhangi ölen bir kimsenin birbirinden ayrılması gerekir. Şehitliğe ayrı bir vurgu yapılmalıdır. Vatan için, din için gerekirse kendi canımızdan vazgeçmemiz gerektiğini onlardan öğreniyoruz” dedi.

 

ege universitesinde sehitlik uzerine konferans verildi islamiyette sehitlik konferansi 16

Prof. Dr. Palabıyık, gelecek nesillere din ve değerlerin aktarılmasında hassasiyet gösterilmesini vurgulayarak, “Milli bayramlar, bu kültürün önemli bir parçası. Milli değerlere din kadar hassasiyet göstermek gerekir. Dinin hassasiyeti kültür üzerinden sağlanmalıdır. Toplumlar geleceklerini böyle inşa ederler. Kültür formlarını ayakta tutmanın yolu, dengeli davranmaktan geçer” diye konuştu.

Program, Birgivi İslami İlimler Fakültesi Öğr. Gör. Osman Bostancı’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için yapılan duanın ardından sonra erdi.

ege universitesinde sehitlik uzerine konferans verildi islamiyette sehitlik konferansi 12

HABER MERKEZİ

Ege Üniversitesi’nde şehitlik üzerine konferans verildi

Yorumlar kapalı.