EÜ’de Türkiye’nin ilk uzay yolcuları ağırlandı

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında gerçekleştirilecek "Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu" kapsamında uzaya gidecek olan Türkiye'nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever  Ege Üniversitesi'ne konuk olarak eğitim aldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Türkan’ın yürütücülüğünde hazırlanan “Ekstrem Halofit olan Schrenkiella Parvula’nın Tuz Stresine Verdiği Yanıtların Uzay Ortamında Araştırılması ” isimli proje, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında gerçekleştirilecek “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu” kapsamında Türk Uzay Ajansı ve TÜBİTAK-UZAY tarafından  desteklenmeye hak kazandı.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek deneyler için Ege Üniversitesi’nde bulunan Türkiye’nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever eğitimlerini tamamladı.

Türkiye’nin ilk uzay yolcularını makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Türkiye’nin milli uzay programı kapsamında, TÜBİTAK Uzay ve Türkiye Uzay Ajansı iş birliğinde uzaya gidecek olan Türkiye’nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever’i üniversitemizde ağırladık. Bu tarihi görevde yer alan ülkemizin ilk uzay yolcusu astronotlarımız, Fen Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. İsmail Türkan’ın projesi kapsamında gerçekleştirecekleri deneylere ilişkin gerekli eğitimleri üniversitemizde aldılar. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ülkemiz ve aziz milletimiz için bilimin rehberliğinde var
gücümüzle çalışarak üretmeyi ve gelişmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Ardından ekip, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Toplantı Salonu’nda proje yürütücüsü Prof. Dr. İsmail Türkan, vekil yürütücü Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday ve Araştırmacı Doç. Dr. Barış Uzilday’dan bilgi aldı.

Toplantı sonunda Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz ise projeye katkı verenleri tebrik etti.

Ege Ajans

EÜ’de Türkiye’nin ilk uzay yolcuları ağırlandı

Yorumlar kapalı.