İzmir’i kazarsanız altından tarih fışkırır!

Tarihi Kemeraltı Çarşısı olarak isimlendirilen alanda altyapı çalışmaları sırasında tarihi eser bulundu. Tarih Araştırmacısı Yaşar Ürük, tarihi eserlerin çıkabilmesi olası İzmir haritasını açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SILA ARABACIOĞLU

Antik çağlardan günümüze kadar önemini kaybetmeyen ‘Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ olarak adlandırılan bölge ‘İzmir Tarihi Liman Kenti’ olarak Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklendi. İstanbul’daki Kapalı Çarşı’dan bile daha eski olduğu dile getirilen çarşıda altyapı çalışmaları sırasında tarihi eser bulundu. İzmir Tarihi Araştırmacısı Yaşar Ürük ise bu alanda tarihi eser bulunmasının sürpriz olmadığı kaydetti. Ve İzmir’de tarihi eser çıkabilecek yerleri tarif etti.

“HER YER KEMERALTI DEĞİL”

İzmir Tarihi Araştırmacısı Ürük, İzmir’de tarihi eser çıkabilmesi muhtemel olan alanı tarif ederek, “Şimdi hayalimizde bir alan düşünelim. Bir kenarı boydan boya Yeşildere olsun, diğer kenarı ise Körfez kıyısı. Bu iki hat arasında Tepecik’ten Gazi Bulvarı üzerinden denize bir çizgi çekin; Öte yandan Yeşildere’de Vezirağa Mahallesinden Kadifekale’ye çektiğiniz bir başka çizgiyi Eşrefpaşa üzerinden Bahribaba’ya indirin… Bunların arasında kalan bölgede nereyi kazarsanız kazın, tarih çıkacaktır” dedi.
Bütün tarihi çarşı bölgesine Kemeraltı denmesinin yanlış bir şey olduğunu söyleyen Ürük “Eser çıkan nokta aslında Kemeraltı sınırları içinde. Ama Başdurak’tan ötesi Kemeraltı değil. Her çarşının ayrı adı var aslında” diye konuştu.

İzmir’i kazarsanız altından tarih fışkırır!

Yorumlar kapalı.