Kültürpark Platformu’ndan ‘Göl Gazinosu’ çıkışı!

Göl Gazinosu’nun İzmir Büyükşehir Belediyesi iştirakti İZDOĞA’ya devredilmesi Kültürpark Platformu’nca tepkiyle karşılandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıla Arabacıoğlu/YENİ İZMİR-Kültürpark’ta yer alan Göl Gazinosu, geçtiğimiz ay yapılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda protokol ile İZDOĞA’ya devredildi. Söz konusu devre Kültürpark Platformu’ndan tepki geldi. Kültürpark Platformu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sorular yöneltti ve şeffaflık çağrısında bulundu.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

İZDOĞA’nın sitesinde yer alan tanıma göre mühendislik, müşavirlik, danışmanlık, kontrolörlük, çevre konularında uzman ve personel temin hizmeti veren bir şirket olduğunu vurgulayan Kültürpark Platformu, “Büyükşehir Belediye yönetiminden Göl Gazinosu’nun nasıl ve kimin denetiminde restore edildiğini kamuoyu ile paylaşmalarını bekliyoruz. Sonra da İZDOĞA şirketinin bu özgeçmişle Göl Gazino ile ilişkisinin ne olduğunu ve olacağını soruyoruz. Bu soruların yanıtını İzmir kamuoyunun bilmeye hakkı var. Sorularımız bitmedi… Göl Gazinosu’nun işletmesinin verildiği İZDOĞA şirketinin konu ile ilgili alakasız bir birikime ve yetersiz bir deneyime sahip olmasının yanı sıra Belediye Meclisi tarafından oy çokluğu ile onaylanan protokol de belirsizlikler içeriyor. Protokole göre şirket, 4 dönüme yakın taban alanına sahip gazinodaki protokolde sosyal tesiste gerçekleşecek cironun yüzde 20’sini 3’er aylık dönemler halinde belediyeye ödeyecek, ama hiçbir şey yapmazsa, herhangi bir bedel ödeyip, ödemeyeceği belli değil. İZDOĞA’nın bu tarihi ve doğal sit alanı içindeki kamusal mekânı ne amaçla kullanacağına, alt kiralamalar yapıp, yapamayacağına dair hiçbir bilgiye protokolde rastlanmıyor. Kültürpark’ın bölük pörçük bir şekilde ele alınarak, sorunları çözümlenecek bir alan olmadığını, Belediye yönetimi de çök iyi biliyor. Yerel seçimler öncesinde, bir yandan Koruma Kurulu’nun kararının beklediği söylenirken, diğer yandan da böylesi ne olduğu muğlâk, şeffaf olmayan protokollerin uygulamaya alınmasına göz yummayacağız, sorularımız yanıtlanana kadar, Kültürpark özgürleşene kadar takipçisi olacağız” açıklamasına yer verdi.
Ada ve Göl Gazinosu’nun uzun yıllar boyunca eklentiler ve bilinçsiz kullanım nedeni ile oldukça yıprandı ve tanınmaz hale geldiğini belirtildi ve asıllarına uygun olarak restore edilmesi gerektiği söylendi.

Kültürpark Platformu’ndan ‘Göl Gazinosu’ çıkışı!

Yorumlar kapalı.