Ödemiş’te Dijital Böcek Tuzağı

Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yeşil Bademli Kooperatifi ortak bir çalışmada buluşarak Ödemiş'e Bir İyilik Yap" projesi kapsamında Bademli mahallesinde bulunan üretici Nuri Uluer’e ait örnek erik bahçesine dijital böcek tuzağı kurulumu yapıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küçük Menderes Havzasında yetişen yüksek tarım Mühendisi Mert Demirel’in geliştirdiği erik bahçesine kurulan İstasyon arazinizden topladığı meteorolojik veriler ile feromon kamerasından aldığı görüntüleri yapay zekâ algoritmaları ile işleyerek kararlı sonuçları kullanıcıya gönderiyor.

Sahaya özgü atmosferik sıcaklık ve hava nemi parametrelerini izleyerek bitki gelişiminin uzaktan takibi için girdi oluşturuyor. Gelecekteki hava koşullarına göre ilaçlama ve gübreleme uygunluğu hakkında bilgi veriyor.

Yüksek doğruluğa sahip sensörlerden alınan veriler ile hastalık enfeksiyon riskini belirler ve kritik durumlarda uyarılar verir. Sahadan toplanan hassas veriler ile her zararlıya özel matematiksel modellerin işlenmesiyle mücadele zamanını nokta atışı saptar ve pestisit önerisi verir. Feromon kamerasından alınan görüntüleri görüntü işleme algoritmasından geçirerek biyolojik aktiviteyi uzaktan takip imkânı sunuyor.

Haber Merkezi

Ödemiş’te Dijital Böcek Tuzağı

Yorumlar kapalı.