Prof. Dr. Naci Görür’den bir uyarı daha!

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul Kadıköy'de Çevre Festivali'nde Marmara Depremi hakkında konuştu. Prof. Dr. Naci Görür, "Beklediğimiz büyüklükte Marmara depremi olursa hasar Güneydoğu'daki 11 ilin toplamından fazla olur. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Edirne de etkilenir. Avrupa yakasındaki zemin, Anadolu yakasına göre daha kötü. Ancak kıyı bölgeleri her iki bölgede de iyi sayılmaz" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Naci Görür Tunceli hakkında uyarmış, '7.4'e kadar çıkabilir' demişti!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul Kadıköy’de Kadıköy Belediyesi’nin Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda düzenlenen Çevre Festivali’nde Marmara Depremi hakkında konuştu. Prof. Dr. Naci Görür, “Beklediğimiz büyüklükte Marmara depremi olursa hasar Güneydoğu’daki 11 ilin toplamından fazla olur. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Edirne de etkilenir. Avrupa yakasındaki zemin, Anadolu yakasına göre daha kötü. Ancak kıyı bölgeleri her iki bölgede de iyi sayılmaz” ifadelerini kullandı.

“Afet ve Kentsel Dirençlilik” başlığıyla düzenlenen etkinlikte konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. Görür, depremlerin afet olmadığını dünyanın var olma sebebi olduğunu belirterek, “Eğer dünyada deprem olmuyorsa bilin ki hepimizin sonu gelmiştir, dünya ölmüştür. Ölü gezegende deprem yoktur” dedi.

Depremin bir doğa olayı olduğunu insanların hayatlarını kaybetmesi üzerine afete dönüştüğünü dile getiren Prof. Dr. Görür, “Fay zonlarına, abuk sabuk binalar yaparsanız ölürsünüz. İşte o zaman afet olur. Aynen Güneydoğu’da olduğu gibi, Marmara’da, İstanbul’da beklediğimiz gibi. Parası var, yok, emekli, fakir, fukara bakmadan devlet gücünü şefkatini göstermeli. Belediye ile kol kola girerek vatandaşımızın güvenliğini sağlamalı. Devlet olmanın gereği de budur” şeklinde konuştu.

“MİNİMUM 7.2, MAKSİMUM 7.6 OLACAK” 

Beklenilen Marmara depreminin minimum 7.2, maksimum 7.6 büyüklüğünde olacağını da vurgulayan Prof. Dr. Görür, “Eğer bu büyüklükte bir deprem olursa beklenen hasar Güneydoğu’da 11 ilin toplamından fazla olur. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Edirne de etkilenir. Bakın unutmayın bu doğrultu altındaki faylarda her nerede bir deprem olursa oranın 200 kilometre uzunluğu çapındaki her yer göreceli olarak birbirinden etkilenir.  Avrupa yakasındaki zemin, Anadolu yakasına göre daha kötü. Anadolu yakası zemin olarak daha iyi, ancak kıyı bölgeleri her iki bölgede de iyi sayılmaz.  Eğer siz denizden itibaren ilk 10 kilometrenin içerisindeyseniz özellikle Avrupa yakasında çok dikkatli olmanız lazım. Bu mesafe Asya yakasında biraz daha daraltılabilir” dedi.

Haber Merkezi

Prof. Dr. Naci Görür’den bir uyarı daha!

Yorumlar kapalı.