Soyer: Bunun adı Atatürk’le hesaplaşma!

İzBB Kasım ayı 5. Oturumunda konuşan Başkan Soyer, "Diliyorum ki atamızla ilgili de böyle bir hesaplaşma yapılmayacaktır ve başlamadan bitecektir” derken AK Partili üyelerin durma sessiz kalması dikkat çekti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclisinin 5’inci oturumu Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlık başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis oturumuna ise gündem dışı konuşmalarda gündeme getirilen konular damga vurdu.

Meclis oturumunun gündeminde ise ‘yolsuzluk’ tartışmaları yer aldı. AK Parti Meclis Üyeliği görevini yürütürken istifa edip İYİ Parti’ye katılan ve sonrasında AK Parti ve CHP’li isimlere yönelik ‘yolsuzluk’ ve ‘rüşvet’ söylemleri ile gündeme gelen Fikret Mısırlı’nın yaptığı açıklamalar kamuoyunda yer almıştı.  Mısırlı ayrıca AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe’nin kendisine rüşvet teklif ettiğini iddia etmişti. Mısırlı’nın iddiaları sonrası ise tartışmalar bir kez daha meclis salonuna taşındı.

‘CHP’LİLER DE KONUŞSUN’

AK Partili Hüsnü Boztepe, gündem dışı konuşmalar kısmında söz aldı. Boztepe, geçtiğimiz günlerde AK Parti’den İYİ Parti’ye geçen Fikret Mısırlı’nın kendisi ve AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ‘rüşvet’ iddiaları ile ilgili konuştu. Boztepe, “Aziz Nesin bir sözünde diyor k: Koyun deyince kızan koçum deyince sevilen tuhaf bir milletiz. Geçen pazartesi yaptığım konuşmamda ‘operasyon çocuğu’ deyince bir gazete hakaret olarak yazmış. O site 4 gün boyunca haberi birinci kapakta tuttu. Aynı site geçmişte yine bana operasyon yaptı. Ben kimseye hakaret etmedim. Ben konuşmamın ardından CHP’den de bir ses çıksın istiyorum. Akaryakıtlarla ilgili bir konu 3 dakika sürmüyor. Kriterler tutuyorsa bitti. Bu akaryakıt istasyonlarının nereye yapılacağını hiç görmedik. Hayatımda hiçbir gazeteye ilan vermedim. Aynı haberi 4 gün boyunca 1’inci sırada tutuyorlar. İzmir depremini o kadar tutmadılar. Ben dilerdim ki suçlamalara CHP’li arkadaşlarda çıksın ve ses çıkarsın. 2013 yılında denetim kurulu raporunu gazeteciler ele geçirmiş ve ardından bir soruşturma başlatıldı benim hakkımda. Türkiye’de bu konuyla ilgili yargılanan tek kişi benim. Bu raporu basına sızdırdığım iddia edildi” dedi.

‘METRO BOZUK’

Meclise gelirken metroların bozuk olduğunu ve bundan dolayı meclis toplantısına geç kaldığını belirten AK Parti Kemalpaşa Meclis Üyesi Çile Özkul, “Kemalpaşa’dan yola çıktım trafik çok kalabalıktı dedim ki metro ile geleyim. Evka3 metroya geldim arabamı bıraktım ve bir anons geldi seferlerimiz aralıklı devam edecektir diye. Biz bu şehrin ulaşım ağını hala düzeltemiyorsak durumunuz vahimdir. Toplu taşımayı bile düzenli sağlayamıyorsak, dünya üzerinde insanlar toplu taşımayı düzgün sağlıyorsa ama biz ilimizde başaramıyorsak maalesef başaramamışız” diye konuştu.

‘İZMİRDE İLK’

AK Partili Özkul’a yanıt veren Başkan Tunç Soyer, “Sizin geç kalmanız nedeniyle üzgünüm tabi. Bu dünyanın her yerinde olur. Paris metrosunda da yaşarsınız, New York metrosunda da yaşarsınız. Önemi olan seferlerin düzenli devam ediyor olması. İzmir tarihinde ilk defa 3 raylı sistem inşaatı devam ediyor. Tamamı İzBB’nin bütçesi ile, yurt dışından getirilen kaynaklar yapılan yatırımlardır” dedi.

 

‘ATAMIZLA İLGİLİ HESAPLAŞMA BİTECEKTİR’

Mecliste son olarak yeniden söz alan Başkan Soyer kendisine yönelik açılan soruşturmalar ile ilgili, “Kişisel olarak çok kırgınım ve üzgünüm. Büyük coşkuyu, milyonların üzerinde büyük kutlamayı hep beraber yaşadık. Arkasından böyle bir soruşturma açılması çok üzücü. Ben inanıyorum bütün İzmir, Türkiye bu tabloyu okuyacak ve görecektir. Diliyorum ki herhangi bir şekilde ceza ile sonuçlanmayacaktır. Buna tüm kalbimle inanmak istiyorum. Tarih boyunca benzer girişimler hep olmuştur ancak hak yerini bulmuştur. Bugün de bir soruşturma geldi.  Birileri anlaşılan düğmelerin hepsine basmak istemişler. 14,5 yıl önce Seferihisar Belediyesi’nde görev başladığımda yeni bir belediye binası vardır. Ben orada görev yapmadım, öyle bir çanı hiç görmedim. Hiç haberim olmayan, hiç bilmediğim konuda müfettişler soruşturma başlatma kararı almışlar. Ben İzBB Başkanı olarak buna cevap vereceğim. İnsan buna üzülüyor.  Böyle saygın bir kurum nerden çıktığı belli olmayan bu tür dedikodular üzerinden bir soruşturma başlatılıyor. Diliyorum ki atamızla ilgili de böyle bir hesaplaşma yapılmayacaktır ve başlamadan bitecektir” şeklinde konuştu.

 

Haber Merkezi

Soyer: Bunun adı Atatürk’le hesaplaşma!

Yorumlar kapalı.