Soyer’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 34 maddelik talep mektubu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 34 maddelik talep mektubu yazdı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıla Arabacıoğlu/YENİ İZMİR-İzmir Büyükşehir Belediyesi Olağan Temmuz ayı meclis oturumu, İzmir Fuar Alanı Meclis Salonunda  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında gerçekleşti. Tunç Soyer, Narlıdere metrosu ve daha birçok konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 34 maddelik mektup yazdığını açıkladı. Öte yandan Soyer, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’a ‘Ankara’ çağrısında bulundu.

‘İZMİR’İN HAKKINI VERİN’

Mektubu 12 Haziran’da yazdığını dile getiren Soyer’in ek olarak gönderdiği metindeki sitem dolu ifadeler dikkat çekti. Mektubun eki şu şekilde:

Sayın Cumhurbaşkanım. CHP’li bir belediye başkanı olarak bu mektubu AK Parti Genel Başkanı’na değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazıyorum. Göreve başlama töreninde yaptığınız konuşmayı dinledim. Nefreti, öfkeyi, husumeti öne çıkaran değil. Muhabbeti, hoşgörüyü, kardeşliği ve kucaklaşmayı yücelten bir anlayışla hareket ediyorum dediniz. Söylediğiniz gibi 28 Mayıs itibariyle seçim dönemi sona erdi ve siz seçim dönemine takılıp kalmanın Türkiye’ye patinaj yaptıracağını bildirdiniz. Benim de niyetim aynen sizin söylediğiniz gibi geçmiş defterleri karıştırmak değil. Muhalefetin sizi anlamadığından, vizyonunuzu kavrayamadığından bahsettiniz. Sayın Cumhurbaşkanım, İzmir’i gerçekten anlamak istiyorsanız sizin de yumruğunuzu gevşetmeniz gerekiyor. İzmir, Türkiye’nin vicdanıdır. Tarih boyunca öyle olmuştur. O nedenle İzmir’i anlamadan ülkenin geleceği kurulamaz.

İzmir’i anlamanın bazı anahtarlarını paylaşmak istiyorum. İzmir, muhalefetiyle çok renkli çok sesli çok nefesi ile var olmaya devam edecektir. Çünkü bu çok renklilik tehdit değil zenginliktir Türkiye için. İnsanlar özgür düşünceleri ile kendisini ifade etmeye devam edecektir. Çünkü İzmir özgür düşüncenin şehridir. Unutmayın size oy vermeyenler en az size oy verenler kadar milliyetçi ve milletine aşıktır. O nedenle terk et demeyin bize. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden bir an bile sapmadan var olmaya devam edeceğiz. İzmir’in hakkını verin. CHP’li bir belediye başkanı var diye İzmir’i cezalandırmayın. Örneğin; İhalesi yapılmayan Halkapınar Otogar Metrosu, Elektrik Fabrikası satışı, 1 yıldır yurtdışı borçlanma izni verilmeyen Çiğli Tramvayı, Narlıdere Metrosu kredisi. İzmirli vakit kaybetmek istemiyor, hakkını istiyor. İzmir, patinaj yapmadan yoluna devam ediyor.

Soyer’in 34 maddelik talep listesi şu şekilde:

-F. Altay-Narlıdere HRS Hattı Projesi: Borçlanma İzni Süre Uzatımı talebinde bulunulmuş ve dönemsel gönderilen borç rasyoları ile ilgili 17.03.2023 tarihli 1261362 sayılı yazımızda da Borçlanma İzni Süre Uzatımı talebimize geri dönüş sağlanmadığına dair yinelemede bulunulmuştur. Henüz geri dönüş sağlanmamıştır.

-Tarihi Elektrik Fabrikası Satışı İhalesi 4 yıldan bu yana yapılmamaktadır. Halkapınar-Otogar Metro yapımı yatırım programında yer almasına karşın ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı 7 yıldan bu yana izbedelle bütçe ayrılmakta ve herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. Engelli çalışmalarında kullanılmak üzere kentimizde yaşayan, engelli vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için istenilen ad-soyad ve iletişim numaraları talebimiz karşılanmamıştır

-İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yerel bankadan 300.000.000 TL tutarına kadar kredi kullanılabilmesi için İller Bankası A.Ş. ‘den istenilen (08.08.2022) teminat mektubuna 1 yıldan bu yana herhangi bir cevap alınamamıştır.

-İLBANK ve AFD (Fransız Kalkınma Ajansı) tarafından yürütülen “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik ve Güvenilir Ulaşım (SUMART)’ projesi kapsamında ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “100 adet Elektrikli Toplu Taşıma Aracı Alımı” projesi için 10.10.2022 tarihli ve 990827 sayılı yazımız ile ESHOT Genel Müdürlüğü adına Belediyemiz tarafından İLBANK’a başvuruda bulunulmuş ve 11.10.2022 tarihli ve 991770 sayılı yazımız ile de İLBANK’a tekrar bildirimde bulunulmuş olup İLBANK proje finansmanı konusunda herhangi bir gelişme görülememiştir

-Belediyemiz tarafından yürütülmekte olan Çiğli Tramvay Hattı Projesi ve alt bileşeni olan Araç Alımı İşine finansman sağlama amacıyla İller Bankası A.Ş.’nin Garantörlüğünde veya İller Bankası A.Ş. ile İslam Kalkınma Bankası Grubu (ISDB Group) arasında yapılan alt finansman anlaşmaları ile ya da İller Bankası A.Ş. tarafından sağlanan diğer yurt dışı finansman kuruluşları ile destek olunması hususunda 05.01.2023 tarihli ve 1144299 sayılı yazı ile Kredi ve Hibe Başvurusu talebinde bulunulmuş ancak yanıt alınamamıştır

-10.02.2023 tarihli ve 1202487 sayılı yazı ve 14.02.2023 tarihli ve 1209686 sayılı yazı ile Araç Alımıişi için 2.000.000.000,00 TL tutarına kadar finansman desteği sağlanması hususunda talepte bulunulmuş olup ilgili yazılara herhangi bir cevap alınamamıştır.

-Deniz ulaşımında kullanılan iskeleler T.D.I.A.Ş ile yapılan protokol kapsamında İdaremize tahsis edilen iskelelerin üst katlarında bulunan yerler T.D.I.A.Ş ait olduğu ve kiralandığı halde söz konusu yenileme çalışmalarının masraflarının Belediyemizce karşılanması talep edilmektedir. Bu nedenle Deniz ulaşımında kullandığımız iskelelerin Belediyemize devrine ilişkin talebimiz ile ilgili Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 9 yıldır cevaplanmamıştır.

-Belediyemiz 6 Adet Elektrikli Yolcu Gemisi Alımı Projesi kapsamında KaYa (Kamu Yatırımları Bilgi Sistemi) programı üzerinden proje ile ilgili girişler yapılarak ilgili projenin T.C Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yıllık Yatırım Programına alınması konusunda yapılan başvuruya herhangi bir cevap alınamamış ve ilgili proje 2023 Yılı Yatırım Programı’nda da yer almamıştır.

-Bergama, Zeytindağ Mah. 351 ada 9 parsel alanın mezarlık olarak tahsisi Milli Emlak Dairesi Başkanlığından talep edilmiştir. Cevap beklenmektedir

-Bergama, Bozköy Mah. 645 parselin mezarlık olarak tahsisi konusunda 29/11/2017 tarih ve 77948 sy yazısı ile Mal Müdürlüğünden belgelerin istenmesine ve defaten yazmamıza karşın işlemlerin hangi aşamada olduğu hakkında dahi bilgi alınamamıştır.

-Bornova, Kavaklıdere Mah, 22305 ada 2, 22305 ada 3, 22305 ada 4 ve 2 parsel ile 2 adet DHTA (Devletin Hüküm ve Tasarrufundaki Alan) ön tahsisin kesin tahsise dönüştürülmesi için 2017 yılından beridir talep yazılarımız olmasına rağmen Milli Emlak Dai. Başkanlığından herhangi bir cevap alınamamıştır.

-Gaziemir Aktepe Emrez Kentsel Dönüşüm Alanında yer alan taşınmazların tapu kütüğünün beyanlar hanesinde “hazine fazlalığı” şerhi sebebi ile Belediyemizce uzlaşma görüşmeleri yürütülemediğinden bahisle söz konusu şerhlerin, Belediyemiz ve hak sahipleri lehine bedelsiz terkin edilmesi için gerekli yasal düzenlemenin yapılması talep edilmiştir.

-Buca İlçesi Kırıklar Mah. 1061 ile 1062 parseller Maliye Hazinesi Mülkiyetinde olup 170000 m² tarlanın mezarlık olarak kullanılmasına dair herhangi bir engel bulunmadığına dair, gerekli tüm yasal mevzuat prosedürleri işetilmesine ve plan büyükşehir belediyesi meclisince onaylanmasına karşın ilgili kurumdan parsellerin devir/tahsis edilmesine ilişkin taleplerimize olumsuz yanıt verildiği gibi sonrasında da İzmir İli Mera Komisyonunun 06.07.2022 tarih ve 933 karar no.lu komisyon heyetinin kararı gereğince mera vasfına dönüştürüldüğü haricen tespit edilmiştir.

-İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eri Alımı – Zabıta Memuru Atama İzni Talebi beklemektedir.

-Belediyemiz, Dünya Bankası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı, Dünya Bankası Kentsel Dönüşüm Projesi Finansmanı (Deprem Kredisi) kapsamındaki toplantıda Dünya Bankası yetkilileri söz konusu finansman enstrümanlarının kullanılabilinmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı uygun görüşüne tabi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan İller Bankası A.Ş. aracılığı ile kredi sağlanmasının daha uygun olabileceğini ifade 2,5 yıldan bu yana bilgi talebi yazımıza herhangi bir cevap alınamamıştır

-2022 Yılında; 5393 sayılı Belediye Kanunun 68 inci maddesi (e) bendi gereğince; İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisince 16.02.2022 tarih ve 97509404.301.05.224 sayılı kararla görev ve hizmetlerinin gerektirdiği giderleri karşılamak amacıyla yüzde 10’u aşan kısım kapsamında kullanılacak 421.000.000,00 TL kredinin iç borçlanma ile karşılanması için oy birliği ile karar alınmış ve onay için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına 01.04.2022 tarih 70318 sayılı yazımız ile onay talebimiz gönderilmiş ancak İdaremize 31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla cevap verilmemiştir.

-Gediz Deltası’nın Dünya Doğal Mirası Geçici Listesine alınması için yaptığımız başvuruda Kurum tarafından talebimize yanıt gelmedi.

-Güney-2 Entegre Atık Yönetim Tesisi (MENDERES) Projesi kapsamında 8.12.2022 tarih ve 1087372 sayılı ile 70 hektar üzeri yeni alanların belirlenmesinde destek talep edilmiştir. Ancak Çevre Yönetimi Gn. Md.’nün 23.01.2023 tarih ve olumsuz yanıtı verilmiştir.

-Finansman Bonosu veya Tahvil İhracı İzni talebinde bulunulmuştur. – Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğünden 16.02.2023 tarihinde İlave Bilgi ve Belgelerin Talep Edildiğine dair yanıt talebi doğrultusunda 03.03.2023 tarihinde 1237605 sayılı yazı ile; tahvil izin başvuru formu, tahvil ihracı ile finansmanı sağlanacak projeler, borçlanma limiti, Meclis Kararları, İzmir Büyükşehir Belediyesinin borçlarına ilişkin tablo Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğüne gönderilerek ilgili borçlanma aracı için izin talebi yinelenmiştir ve yanıt beklenmektedir.

-Üçyol-Buca HRS Hattı Projesi: Borçlanma İzni Süre Uzatımı talebinde bulunulmuştur. Henüz geri dönüş sağlanmamıştır.

-Çiğli Tramvay Hattı Projesi ve Alt Projesi Olan Araç Alımı İşi: Borçlanma İzni Süre Uzatımı talebinde bulunulmuştur. Henüz geri dönüş sağlanmamıştır.

-Konak Tramvay Hattı Araç Alımı Projesi: Borçlanma İzni Süre Uzatımı talebinde bulunulmuştur. Henüz geri dönüş sağlanmamıştır.

-Harmandalı Tesisi Onama sınırı dışında kalan alanda meydana gelen heyelan ile T.C. İzmir Valiliği/İl Afet ve Acil birlikte tesiste bu durumdan etkilenmiştir. Bölge halkının mağduriyet yaşamaması ve gerekli işlemlerin yapılması için bölgenin Afete Maruz Bölge İlan edilmesi ile ilgili talepte bulunulmuştur. Ret cevabı gelmiştir

-ÇALTI-1, ÇALTI-2, Yanı, Hatundere Entegre Atık Yönetimi Tesis Projeleri Yer Seçimi Onayı için Kurul üyeleri ile birlikte yerinde inceleme yapılması beklenmektedir.

-Çocukların fizyolojik gelişimlerine destekte bulunmak amacı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak okullarda 20 gr’lık ambalajlarda kavrulmuş fındık50 gr’lık ambalajlar kuru üzüm ve yanlarında yaş meyve dağıtımının (mandalinaportakal, elma) okullarımızda gerçekleştirilmesine yönelik 09.11.2022/ E69141416-622.01-1042041 sayılı talebimize yanıt gelmemiştir.

-Bayraklı Şehir Hastanesi sınırları içinde konumlandırılan üst istasyon noktasının yeri için; 06.05.2022 tarihinde Sağlık Bakanlığı ve İzmir Bayraklı Hastane Yatırım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş’den tekrar izin talep edilmiş, 07.11.2022 tarihinde Teleferik İstasyonu’nun projelendirilen bölgede yapılmasının uygun olmadığını gerekçeli olarak tarafımıza bildirmiş ancak 20.01.2023 tarihinde bahsi geçen gerekçelere cevap verilerek yeniden değerlendirilmesi için yazılan yazımıza henüz cevap verilmemiştir.

-Urla ilçesi, Yassıcıada üzerinde bulunan mevcut sahanın Günübirlik Dinlenme ve Mesire Alanı amacıyla kullanılmak üzere 01/09/2018 tarihinde Belediyemizin kiralama süresi sona erdiğinden söz konusu alanın Belediyemizce Mesire Alanı olarak kullanımına devam edileceği yönündeki talebimiz 2018 yılı itibariyle muhtelif yazılar ile İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne iletilmiş ancak söz konusu orman parkının kapalı teklif usulü ile ihalesinin yapılmasının planlanmakta olduğu ve ihalenin takip edilebileceği hususu İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün 14/03/2023 tarihli, 7535304 sayılı yazısı ile tarafımıza bildirilmiştir.

-Bergama İlçesi Çitköy Mah. 114/1, 116/19 ada/ parsel No’lu Mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğünde bulunan 33.524,51 m² orman alanın mezarlık olarak tahsis edilebilmesine ilişkin Orman Bölge Müdürlüğüne uygunluk görüşü sorulmuş ancak henüz yanıt alınamamıştır.

-Alsancak Liman C kapısı tarafında bulunan ihata duvarının liman içerisine doğru liman içi ve dışı ulaşımı aksatmayacak şekilde yaklaşık 2(iki) metre ötelenmesi gerekmekte olup yeni duvar imalatı TCDD 3. Bölge Müdürlüğünün taleplerine uygun olarak kurumumuzca gerçekleştirilecektir. Bu sebeple projenin değerlendirilerek görüşlerin iletilmesi ve ön proje için onay verilmesi konusunda 28.11.2021 tarihinde TCDD 3. Bölge Müdürlüğüne yazılmış olup alanın Milli Emlak Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olduğu bilgisi iletilmiştir. Mülkiyet ve kullanım haklarına ilişkin görüşleri 20.06.2022 tarihinde tekrar sorulmuş olup gelinen gün itibari ile proje onayı alınamamıştır.

-Gemilerimizce bağlama yeri olarak kullanılması planlanan Bostanlı Balıkçı Barınağı’nın Belediyemize tahsisine ilişkin talebimiz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca önce uygun bulunup daha sonra ise reddedilmiştir.

-“Mürselpaşa Caddesi – Zafer Payzın” yol düzenlemesi işi kapsamında Zafer Payzın Kavşağından Liman Hinterland Bölgesine direkt bağlantı sağlayacak olan kavşak kolunun ön tasarımı yapılmış olup kavşak kolunun uygulama projelerinin yapılabilmesi için Hinterland Bölgesine bağlantı yapılan noktanın değerlendirilerek bilgi verilmesi 06.04.2022 ve 15.08.2022 tarihinde talep edilmiştir. Gelinen gün itibari ile dönüş yapılmamıştır.

-İlgili bankalardan 500.000.000,00 TL tutarında kredi kullanım talebimiz bulunmakla birlikte 1 yıldır herhangi bir cevap gelmemiştir.

Soyer’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 34 maddelik talep mektubu

Yorumlar kapalı.