Türkiye-Cezayir arasındaki LNG Anlaşması uzatıldı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin Cezayir'den sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatıyla ilgili anlaşmanın süresinin 2027'ye kadar uzatıldığını duyurdu.

Türkiye-Cezayir arasındaki LNG Anlaşması uzatıldı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin Cezayir’den sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatıyla ilgili anlaşmanın süresinin 2027’ye kadar uzatıldığını duyurdu.

Türkiye’nin enerji arz güvenliğini sağlama amacıyla farklı ülkelerle yaptığı iş birliklerini sürdürdüğü belirtilirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın altyapıyı güçlendirme adımları attığı ve LNG alımı ile gazlaştırma kabiliyetlerini artırdığı vurgulandı.

Cezayir’e gerçekleştirilen ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının ardından, BOTAŞ ile Cezayir’in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach arasında LNG anlaşması imzalandığı belirtildi.

Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “1988’den beri devam eden LNG ithalat anlaşmasının süresini üç yıl daha uzattık. Bu süre içerisinde Türkiye, Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp LNG almaya devam edecek. Bu tarihi anlaşmanın uzatılmasına dair ortaya konulan irade, taraflar arasında köklü iş birliğini daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

1988’de başlayan alım satım anlaşması ile Cezayir’in BOTAŞ’a LNG tedarik etmeye başladığı ve yıllar içinde yenilenen anlaşmanın, Ekim 2024’te sona ereceği hatırlatıldı. Ancak, BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan ve Sonatrach Genel Müdürü Rachid Hachichi arasında imzalanan son anlaşma ile bu sürenin 2027’ye kadar uzatıldığı belirtildi. Türkiye’nin, Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp LNG ithal edeceği vurgulandı.

Haber Merkezi

Türkiye-Cezayir arasındaki LNG Anlaşması uzatıldı!

Yorumlar kapalı.