Urla’da Öğrencilerden çevre farkındalığı

Urla plajında Urla Belediye Başkan V. Kaymakam Murtaza Dayanç ve öğrenciler farkındalık oluşturmak için çevre temizliği yapıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yıl 5-9 Haziran tarihleri arasında kutlanan Türkiye Çevre Haftası kapsamında İzmir Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Urla Kum Denizi Plajında deniz ve kıyı temizliği yapıldı. İskele Ortaokulu öğrencilerinin başarıyla gerçekleştirdiği kıyı temizliğine katılan Urla Belediye Başkan V. Kaymakam Murtaza Dayanç, İlçe Milli Eğitim Müdürü, ilçemiz protokolü, öğretmenler ve gönüllüler katıldı.

“Çocuklara örnek olmamız lazım”

Dünya Çevre Günü farkındalık etkinliği kapsamında Urla’da öğrenciler, sivil toplum kuruluşları, kamu personeli ve basın mensuplarıyla birlikte farkındalık etkinliği gerçekleştirdiklerini ifade eden Belediye Başkan V. Kaymakam Dayanç, “Burada öğrencilerimiz çevreye bilinçsizce atılan çöpleri topladılar. Aslında bu bizim ders almamız gereken bir konu ve çocuklara örnek olmamız lazım. Evden buraya gelirken farklı yollardan geldim. Yollardan geçerken gördüğüm manzara hiç iç açıcı değildi. Çünkü insanlar evsel atıklarını, bahçe atıklarını ve bilimum daha ne kadar atıklar varsa yollara ve evlerinin önlerine yığmışlar. Bunun içerisinde plastikte, demirde, bahçe atığı da var. Bunlar Urlamıza yakışmıyor. Urla Belediye Başkan Vekili ve Urla Kaymakamı olarak kıymetli hemşerilerime farkındalık etkinliği vesilesiyle seslenmek istiyorum. Çevremize gerçekten duyarlı olalım, sahip çıkalım. İnsanlığın devamı ve sürdürülebilir bir çevre hayati bir öneme sahip. Biz bunu kendimiz için olmasa bile çocuklarımız, torunlarımız, gelecek nesiller ve insanlığın devamı için yapmak zorundayız. Çevre hepimizin derken çevreden kastımız; topraktır, atmosferdir, sudur; velhasıl hiçbirisini kirletmememiz gerekiyor. Biz medeni bir toplumuz binlerce yıllık köklü geçmişi ve geleceği olan bir medeniyete sahibiz. Türk milleti olarak dünyadaki diğer milletlere örnek olmak durumundayız. Çevre bizim kültürümüzde geçmişten beri önemli bir yer tutmuştur. Dolayısıyla günümüz kuşaklarının da gelecek kuşaklara örnek olması gerekiyor ve bu duyarlılığı Urla halkı olarak en üst seviyede göstermeliyiz” diye konuştu.

urlada ogrencilerden cevre farkindaligi urla kum denizi kiyi temizligi 4

“Dünyayı kirletmek mi kolay yoksa iki adım yere çöpü atmak mı kolay?”

Kıyı temizliğine katılan İskele Ortaokulu öğrencisi Deniz Tarun da duygularını şöyle dile getirdi: “Bence insanlar çok sorumsuzlar birşeyler alıp getiriyorlar ama çöplerini orada bırakıyorlar. Yanlarında çöp kutusu olmasına rağmen iki adım yere çöp atmaya üşeniyorlar. Dünyayı kirletmek mi kolay yoksa iki adım yere çöpü atmak mı kolay? Bence iki adım yere çöpü atmak daha kolay. Dünyayı kirletmek hayvanları evinden mahrum bırakmak kötü bir şey.” Ali Aslan Çelik ise doğayı görüldüğü üzere kirletenler oldu ancak bizde temizleyeceğiz diyerek, “Büyüklerimiz anlayış göstermiyor ama biz çevreyi temizleyerek insanlara örnek
olacağız. Bu davranışımızı nesilden nesile de aktarmayı düşünüyoruz inşallah” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Urla’da Öğrencilerden çevre farkındalığı

Yorumlar kapalı.