Yunanistan bu sefer de kokoreç bizim dedi

Dünyaca ünlü bir firma, Yunanistan ve Türkiye’nin de dahil olduğu yemek listesinde yöresel yemekleri puanladı. Yunanistan bu listede birinci olurken, Yunan medyası ise kokoreçi kendilerinin geleneksel Yunan lezzeti olarak sahiplendi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otantik ve yöresel lezzetleri ülkeler arasında sıralamasıyla sık sık gündeme gelen dünyaca ünlü yemek eleştiri firması, son olarak dünya ülkelerinin sakatat yemeklerini puanladı. Puanlama içerisinde Türkiye ve Yunanistan’ın da  dahil olduğu listede Yunanistan 4.6 puan alan ‘kokoretsi’ ile birinciliği alan ülke oldu. Türkiye ise aynı listede kokoreç ile 4, kelle paça çorbası ile 11, işkembe çorbası ile 42’nci sırada yer aldı. Yunanistan medyasında bu durumu ‘Geleneksel Yunan lezzeti dünyada birinci oldu’ başlıklı haberle verilmesi ise Türkiye’de tartışmalara sebep oldu. Yunanistan medyası daha önce de Türk mutfağına ait olan Türk kahvesi, baklava ve cacık gibi birçok yemeğin kendi kültürlerine ait yemekler olduğunu iddia etmişti.

“Kokoreç hakkında boş yere bizim demesinler, çünkü kokoreç bizim”

‘Geleneksel Yunan lezzeti dünyada birinci oldu’ başlıklı haberi değerlendiren kokoreç ustası Neşat Dursun, “Yunanlılar önce iki yumurtayı kırmayı öğrensinler, ondan sonra kokoreçi yapmayı öğrensinler. Yüzmeyi çok iyi bilirler. Kokoreç hakkında boş yere bizim demesinler, çünkü kokoreç bizim. Her şeye sahip çıkıyorlar, önce gelsinler burayı görsünler. Lezzet Türkiye’de” dedi.

İHA

Yunanistan bu sefer de kokoreç bizim dedi

Yorumlar kapalı.