Zamlı emekli maaşları ve memurun zam farkı ne zaman yatacak?

Emeklilere yılın ikinci yarısında uygulanacak zam oranı refah payı eklenerek yüzde 25 olarak belirlenirken memur ve emekliler zamlı maaş ve aylıklarını 15 Temmuz'dan itibaren alacak. Zam farkları ise bu ay ödenecek.

Resmi Gazete'de yayımlandı: BES'te kısmi ödeme dönemi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkarken, SSK, Bağ-Kur, memur emeklisine yılın ikinci yarısında uygulanacak zam oranı da refah payı eklenerek yüzde 25 olarak belirlendi.

Memur ve emekliler zamlı maaş ve aylıklarını 15 Temmuz’dan itibaren alacak. Memur maaşlarına 8 bin 77 lira ilave artış getiren yasal düzenleme bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşarak yürürlüğe girecek. Zam 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girdiği için memurlara 14 günlük fark da yatırılacak.

Temmuz zammıyla oluşan fark bu ay içinde yatırılacak. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında aylık bağlanan ya da mart, nisanda başvuru yapıp bekleyen herkes temmuz zammı, refah payı artışından yararlanacak. Seyyanen zam, memurların emekli ikramiyesinde veya işçilerin kıdem tazminatı tavanı hesabında dikkate alınmayacak.

Yasal düzenleme bu hafta Meclis’ten geçerek yürürlüğe girecek. İlk ödeme 15’inde memur emeklilerine yapılacak. SSK, Bağ- Kur emeklileri de 17 ile 28 Temmuz arasında alacak. Memur emeklisi temmuz aylığını 1’i ile 5’i arasında aldı.

Burada oluşan zam farkı SGK tarafından duyurulacak tarihte yatacak. Memurlara 15 Temmuz’da yapılan maaş ödemeleri için sistem dün kapandı. Bu yüzden fark ek bordro olarak yansıyacak.

HABER MERKEZİ

Zamlı emekli maaşları ve memurun zam farkı ne zaman yatacak?

Yorumlar kapalı.