Muharrem Ayı nedir? Ne zaman başlar ve ne zaman biter?

Muharrem ayı, Hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilmektedir. Bu ay içinde gerçekleştirilen ibadetler, diğer aylara göre daha fazla değer taşımaktadır. Bugün 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü idrak edilecektir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muharrem ayı, Hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilir. Bu ay içinde gerçekleştirilen ibadetler, diğer aylara göre daha fazla değer taşır. Hicri takvimin başlangıcı, Hz. Muhammed’in (sav) Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl olarak kabul edilir. Hicri takvim, Ay’ın hareketlerini dikkate alır ve Muharrem ayı bu takvimde ilk ay olarak yer alır. Muharrem ayı, tüm ilahi dinler açısından önemli bir aydır. Aşura günü ise Muharrem ayının 10. günü olarak belirlenmiştir.

Muharrem ayında çeşitli önemli olaylar yaşanmıştır. Hz. Adem peygamberin tövbesi bu ayda kabul edilmiş, Hz. Nuh tufandan bu ay içinde kurtulmuş, Hz. İbrahim ateşten bu ayda kurtulmuştur. Ayrıca Hz. Eyüp bu ayda hastalığından şifa bulmuş, Hz. Yakup oğlu Hz. Yusuf’a bu ayda kavuşmuştur. Aşura günü, Müslümanlar için birçok önemli olayı içermektedir.

Muharrem Ayı Ne Zaman Başlar? Ne zaman Biter?

Muharrem ayı, dini açıdan birçok anlamlı olayın gerçekleştiği kabul edilen bir aydır. Bu ayda yapılan tüm ibadetlerin diğer aylardaki ibadetlere göre daha değerli olduğu vurgulanmaktadır. Hicri takvimin başlangıcı olan 1 Muharrem, hicri yılbaşı olarak da adlandırılır ve bu ayın Allah’ın ayı olduğu ifade edilir. Muharrem ayında oruç tutmanın da birçok fazileti bulunmaktadır.

Ay yılına göre her yıl farklı günlerde denk gelen Muharrem ayı, yaklaşık bir ay süresindedir. Bu ayda, Hristiyanlar ve Yahudiler dahil olmak üzere farklı dinlerdeki insanların da oruç tuttuğu belirtilmektedir. Muharrem ayının tüm dinler açısından önemi olduğu ifade edilirken, İslam toplumunda da saygı gösterilen bir ay olduğu vurgulanmaktadır. Muharrem ayının 9, 10 veya 10 ve 11. günlerini oruçlu olarak geçirmenin, Allah katında makbul bir ibadet olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle Müslümanlar, bu ayda yaptıkları eylemlere dikkat etmekte ve Allah’ın rızasını kazanacak davranışlarda bulunmaya özen göstermektedir.

Arapçada “on” anlamına gelen “aşara” kelimesinden türeyen Aşure Günü ise hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk gelmektedir.

Haber Merkezi

Muharrem Ayı nedir? Ne zaman başlar ve ne zaman biter?

Yorumlar kapalı.